Další online poradna proběhne v úterý 25. června v čase od 19:00 do 21:00hodin. K dispozici vám bude Mgr. Zdeňka Zamazalová, vedoucí Poradny NRP Telč, klíčová pracovnice rodin s více než 25 letou zkušenosti z OSPOD na Městském úřadě Telč a Magistrátu města Jihlavy. Aktuálně v provozu je emailová poradna, kam můžete i nadále zasílat svoje dotazy: budouci@pestouni.cz. S důvěrou se na nás obraťte. Inspirovat se můžete také zodpovězenými dotazy online poradny zde.

Dobrý den, mě by zajímalo, proč jsou změny ohledně pěstounství čím dál víc k horšímu? Jsem v systému řadu let a opravdu nechápu, proč je kladen tak obrovský důraz na nejlepší zájem bio rodiče, nikoliv samotného dítěte. Kontakty nejsou vždy pro dítě přínosné a i tak je dítě nucené ke podstupovat. Dále nechápu, proč v otázce vrácení dítěte do bio rodiny též není kladen důraz na nejlepší zájem dítěte, ten je přeci nejpřednější? Po počátečním nadšení může toto mnohé nové pěstouny odradit. Systém jich má málo a velmi je potřebuje. Čím horší právní podmínky pro pěstouny= tím více dětí v ústavech.

Dobrý den, můžete prosím uvést, kolik žadatelů o NRP jste měli loni u Vás v Telči? Děkuji, K.

Dobrý večer,
sleduji dění kolem náhradní péče o děti. Vím, že pěstounů je nedostatek. Sama také vím, že jako samožadatelka, dobře situovaná, s dobrým zaměstnáním, bych dokázala pomoci jednomu dítěti, které to potřebuje. Mám nějaké možnosti, jak toho dosáhnout? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, s manželem uvažujeme o pěstounské péči. Já pracuji jako pečovatelka u dětí s kombinovaným postižením. Oba jsme myslím celkem otevřeni co se týče dítěte (nevadí romské dítě, či dítě s handicapem).
Akorát procházíme insolvencí. Jelikož vím, že přípravy trvají někdy i více než rok, chtěla bych se zeptat, zda je možné žádost o pěstounskou péči podat na ospod třeba rok a půl před koncem insolvence, nebo až po jejím úplném ukončení? Děkuji

Dobrý večer, jaké podmínky jsou kladené na pěstouny? Kde najdu informaci, které děti potřebují pomoc? Jak je to s důchodem, zdravotním pojištěním, kdybych se stál pěstounem? Nic o tom nevím. Děkuji.

Vážená paní doktorko, přiznám se, že už jsem se ptala u nás na OSPOD a dostala jsem spíše zápornou odpověď. Ale možná mi poradíte ze své praxe. Zvažuji přechodné pěstounství. Je mi přes 30, žiji sama, partnera nemám ani v tomto směru se nějak nerealizuji. Mám výborné zázemí, podporu rodiny, v práci by nebyl problém se na vším slušně dohodnout. Sociální pracovnice mi řekla, ať si ještě nechám nějaký čas na rozmyšlenou. Já ale celkem vím, co chci a o PPPD toho mám hodně načteného. Vím, že se to nám, samožadatelům i mladým, spíše nedoporučuje, že k dítěti přilneme apod. Já u sebe v tom problém vůbec nevidím. Mám dvě neteře od bráchy, hlídám je často a nemám pocit, že bych se k nim chorobně vázala atd. Rovněž vím, že je to péče 24/7. Ale jak jsem psala, rodina mne podporuje, táta i mamka budou schopní vypomáhat. Mám zkusit podat žádost i přes skeptický postoj paní úřednice? Co byste poradila a moc děkuji za odpověď. L.N.

sleduji vaši rubriku hledáme mámu, tátu, vím o pěstounech, co si vzali děti z této rubriky do péče. deláte záslužnou práci. Ale poslední dobou tam nic nepřibylo, jak to? Všude se píše že nevím kolik 6000 dětí čekají na mámu a tátu, tak kde ty děti jsou?. a pak jsme na druhé straně my, prošli jsme celým tím kolečkem a čekáme už dva roky. To není normální. i přes rubriku jsme žádali, kraj to nepodpořil. Pak se vyhodí tisíce za kampaně, že hledají pěstouny.

Dobrý den, chci se zeptat, jak probíhá přebírání dítěte přes Hledáme vás, mámo, táto… jedná se o zprostředkovanou anebo nezprostředkovanou péčí? A jak často se tam děti obměňují? Děkuji. Helena.

Dobrý den,
s manželem uvažujeme o pěstounské péčí. Máme dceru, 8 let a na příchod možného sourozence anebo i sourozence se těší. Dcerka má diagnostikovanou PAS. Je skvělá, všechno zvládá, chodíme do poradny, máme výbornou školu. Další možná ze zvláštností naši rodiny je, že já mám výbornou práci a o děti by se staral spíše manžel, i teď se dcerce věnuje víc on. Já samozřejmě také, ale on má flexibilnější práci a nebude problém převzít péčí o další děti.
Podle Vašich zkušeností, můžeme podat žádost anebo neprojdeme?
Děkuji R+D

Dobrý den, s manželem máme dvě děti (7 a 6 let) a uvažujeme, že bychom se stali pěstouny. Řešíme však otázku bydlení. Bydlíme v třípokojovém pronájmu a aktuálně nemáme pro další dítě prostor. Plánujeme však v dalších letech přestěhování do většího bytu, kam bychom se věšli i s pěstounským dítětem. Má otázka tedy zní, zda je lepší zažádat až ve chvíli, kdy budou bytové podmínky dostačující nebo můžeme zažádat o zařazení mezi čekatele již teď? Jak dlouhá bývá doba mezi první žádostí a skutečným převzetím dítěte do pěstounské péče? Jaký byste nám radil postup? Děkuji. H.K.

Dobrý den, pane Havalo, Váš názor na sžívání se s dítětem a období adaptace v nové rodině. Přijali jsme dítko od přechodných pěstounů a teď řešíme, že potřebujeme klid, ale jsou tam nastavené i kontakty s bio., teď máme mít i šetření sociální klíčové pracovnice, s přechodnou pěstounkou je to zvláštní, že pořád má potřebu nám radit. Já jsem ráda, ale… V podstatě nemáme klid. A nevíme, jak si to zařídit, abychom měli aspoň nějaký čas klid na adaptaci s dítětem a svůj režim atd. Možná píši zmateně, ale dost to bolí, že náš osobní prostor nikdo nerespektuje. Jsme sice pěstouni, ale také jenom lidi.

Vážený pane Havalo, zajímá nás, jak vypadal spis Vašeho přijatého dítěte? Byl dostačující? Dozvěděl jste se z toho něco? Nevím, zda zde můžete odpovědět. Zajímá nás to osobně, jsme dlouhodobí pěstouni teprve rok a nechci tu rozebírat dopodrobna. Ale nic moc se ze spisu nedálo vyčíst a pak bylo překvapení ze strany zdravotní diagnózy dítěte. Dobře, nějak jsme s tím počítali, ale napadá nás, zda se to nedá nějak napravit? Posunout systém dobrým směrem.

dobry den, jak dlouho jste cekal na „kouzelny telefon? nas kraj hruza, pry si jako samozadatelka jeste pockam dlouho, nechapu, vy jste s tim problem nemel? pritom vsude pisou, jak jsou pestouni potreba. diky

Dobrý den, od začátku sledujeme Váš profil na Instagramu a moc Vám fandíme. Sami se s manželem ještě odhodláváme, sbíráme zatím inspiraci a Vy jste jeden z těch inspirujících příkladů, proč do toho jít. Můžu se Vás zeptat, zda i teď s odstupem se Vám zdá ten proces schvalování zájemců ok? Není to zdlouhavý? A co se Vám samotnému zdálo nejtěžší? Děkuji moc a přeji hezký den. Katka

Dobrý den,
požádali jsme na OSPODu o osvojení a zároveň o dlouhodobé pěstounství. Jsme už zařazení do přípravného kurzu. Pokud jej úspěšně absolvujeme, můžeme počítat s tím, že na tuto 1 žádost budeme moci být pěstouny např. 2 dětí a alespoň 1 dítě k nim budeme moci osvojit? Nebo to funguje tak, že se staneme pěstouny a podle věku pěstounskych dětí budeme moci osvojit dítě až např. za 2 roky a celé přípravy budeme absolvovat znovu?
Děkujeme.
Petra a Martin

Dobrý den,

po absolvování přípravného kurzu pro dlouhodobé pěstouny a osvojitele budeme napárováni ke vhodnému dítěti v rámci našeho kraje. Pokud se tam vhodné dítě nenajde, bude náš kraj AUTOMATICKY oslovovat i jiné kraje? Nebo musíme my sami požádat o zařazení do celorepublikové databáze pěstounů/osvojitelů?

Děkujeme.
Petra a Mirek

Dobrý večer, ráda bych se zeptala, zda existují v procesu podání žádosti o pěstounství nějaké lhůty. Dne 27. února u nás byly na šetření dvě sociální pracovnice z OSPOD, protože jsme si dne 12. února podaly žádost o dlouhodobou pěstounskou péči. Dnes po měsíci mi teprve potvrdily, že žádost postoupily na kraj a příští týden tam má dorazit. Máme prý očekávat, že se k žádosti tam dostanou až tak za 6 týdnů… přijde nám to dlouhé. Počítáme s tím, že přípravy trvají několik měsíců a pak je dlouhé čekání na párování a v tom nám to dává smysl, že to potřebuje čas. Ale o tomhle pomalém postupování nevíme, co si myslet.

Dobrý den, může OSPOD aktuálně nedoporučit, spíše zakázat, kontakt biologických rodičů dítěte při předávání dítěte od přechodných pěstounů do dlouhodobé pěstounské péče? Děkuji.

Dobrý večer,
chci se zeptat na Vaši zkušenost – rádi bychom si s manželem osvojili zdravé dítě, příp. sourozeneckou dvojici, cca do 5 – 6 let věku (aby mělo/měli u nás čas se zadaptovat, přípravný ročník v MŠ zahájilo/li u nás, mohlo/li si tak najít kamarády, kteří by s ním pokračovali i na ZŠ). Bohužel nejsme nejmladší (i proto se nám nepodařilo mít vlastní společné děti) – mě bude 46 let a manžel je o 30 let starší. Máme šanci na osvojení nebo spíš máme počítat s tim, že budeme zamítnuti kvůli věku. Děkujeme.

Dobrý den, mám dotaz na poměrně citlivé téma a to sice fyzické tresty při výchově svěřené osoby do pěstounské péče. Jaký je na tuto problematiku pohled Váš a co říká zákon? Děkuji

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem týkajícím se přípravných kurzů pro dlouhodobé pěstouny – ty naše budou trvat 9 týdnů, z toho 5x se budu muset uvolnit z práce (pracuji v týdenním turnusu – týden jsem v práci – 12 hod. směny, týden mám „volno“). Bohužel můj zaměstnavatel příliš neakceptuje „překážky v práci na straně zaměstnance“ (vše soukromé si musíme zařizovat v týdnech, kdy nejsme v práci – preventivní prohlídky u lékaře, úřady, apod. )… Moje otázky tedy jsou:
1) je můj stávající zaměstnavatel POVINEN mi umožnit účast na přípravném kurzu?
2) o jakou formu uvolněn z práce ho mám žádat (neplacené volno/placené volno/dovolená)?
Děkuji.

vazena pani magistro, omlouvam se za anonym, snad pochopite, ma nejlepsi kamaradka je nemocna, bohuzel prognoza je jasna, nebude tu dlouho Je na deti sama, s rodinou nevychazi, a pozadala mne, zda bych se o deti postarala az tu nebude. Muzeme uz ted neco podniknout? mame jit na socialni odbor v miste bydliste, podat navrh k soudu? opravdu nechce a nemuze ponechat deti po svem odchodu srsi rodine nechci to rozvadet. dekuji

pani magistro, snad nebudu ukamenovan jako na jine skupine, jsme tlaceni ospod i doprovodkou, abychom diteti rekli, ze neni nase, mame od miminka v pestounske peci ted je ji 4. mame pro to dost dobre duvody je to povinne? bere nas jako rodice nechci delat zmatek v detske dusi dekuji

Vážená paní magistro, je to spíše výkřik do tmy, než nějaký dotaz přípravy vás na nic nepřipraví Má zkušenost. Jsme PPPD dostali jsme první dítě a je to psychiatrický pacient…celá rodina je vyhořelá, nikdo nám nepomůže, dětští psychiatři nejsou… teď už měním názor na ústavy

dobrý den, psala jsem minule, ale nějak jsem nedostala odpověď. Byli jsme zamítnutí na kraji a podali jsme odvolání na MPSV, čekáme verdikt. Teď se budeme stěhovat do jiného kraje – přenese se náš spis automaticky na jiný kraj? a můžeme se tam dočkat schválení? Pokud i MPSV zašle zamítavé stanovisko, můžeme podat žádost znovu v místě nového bydliště? Nebo jsme zamítnutí napořád?

Vážená paní doktorko, hledám všude informace, jak vypadají psychotesty. Jsou složité? jsou na všech krajích stejné? Jde se na ně nějak připravit? A pokud jeden z nás, třeba manžel, neprojde psychotesty, budeme zamítnutí? jsme v procesu příprav dokumentů na OSPOD na dlouhodobou pěstounskou, pěstounkou budu já. Děkuji

Dobrý den, můžete prozradit kolika zájemcům cca jste nedoporučila pěstounství anebo osvojení… za tu dobu, co to děláte… A jaký byl důvod? Děkuji!

Dobrý den, jakou máte zkušenost se schválením domácího vzdělávání pro děti v pěst.péči? Je potřeba souhlas biol. rodičů? Pokud ano, bývá to problém? Děkuji

Děkuji vám za odpověď – jsme ten dotaz dole, že čekáme už tři roky i když jsme schválení. Ano, poslali jsme podnět na MPSV a teď čekáme. K tomu mne ještě napadá, jak to bude probíhat? Budeme předvolaní k jednání na MPSV? nebo máme čekat nějaký verdikt? Pokud i toto bude zamítnuté, co dál? Ve skupinách pro pěstouny jsme dokonce četli, že se někdo stěhoval do jiného kraje a pak to šlo. Shodou okolností nás čeká stěhování, tak jak to funguje, ten spis se přenese automaticky na jiný kraj a tam třeba bude šance?

Dobrý den, jak funguje OSPOD? Chodíte třeba do terénu? Potkávám často venku opilé rodiče a s nimi malé děti, pražské nádraží je tím pověstné, a nikoho to nezajímá. Mám volat policii nebo vás, sociálku? Bude se tím někdo zabývat? Odeberete děti přímo na ulici?

Dobrý den, někde jsem četla, že pěstouni nemají nárok na důchod, protože se jim roky péče o děti nezapočítávají jako náhradní doba. Co je na tom pravdy?

Dobrý den, žádost podaná v červnu 2018, pak na kraji další kolečko, testy, přípravy. Jsme schválení na začátku roku 20. A od té doby nic. „Nemáme pro vás děti v registru“ a hotovo. Vlastní děti máme již dospělé. Kdykoliv se ozvu sama, tak: čekejte. A do kdy, prosím?
Ptali jsme se i na děti z vaší rubriky Hledáme mámu tátu, náš kraj ale zprostředkování zamítl. Všude se ale píše, jak je pěstounů nedostatek.
Co máme tedy dělat? Manželovi je 60, mě je 55 – jsme tedy starý a proto to nejde? Pro doplnění: my jsme žádali o děti předškolního věku, ne miminka, jsme ochotní přijmout i dva sourozence.

Vážená paní Sojková, procházím přípravou na PPPD. Jsem v polovině vyřizování. Psychotesty mám za sebou. Chtěla bych se zeptat, jak moc se doporučení lektorů příprav a psychologů berou v potaz při schválení dál do evidence PPPD? Děkuji.

Ještě otázka jaký věk musí mít žadatel pro menší dítě, nám řekli, že jelikož je mě 55 let (v době podání tehdy 50) a manželovi 60 let (při podání 55) máme nárok na dítě tak od 5 let. Je to někde stanoveno? nemohu to dohledat. Jsme dlouhodobá pěstounská péče.

Poměrně často vnímám reakce na pochybení ospod při snaze vracet děti z pppd ale i dpp zpět do biorodin. Několika kauzami se zabýval i ústavní soud a pochybení ospod potvrdil. Někdy to vypadá že bio krev je pro ospod téměř posvátná a neváhá vrátit do biorodiny dítě opuštěné matkou v porodnici třeba i po několika letech pokud si rodič upraví poměry. Neohlíží se na potřeby dítěte které navázalo nový vztah k pěstounům. A svým nezájmem mu způsobí další trauma. Co nutí pracovníky ospod rozhodovat více v zájmu biorodičů než v zájmu dítěte? Má pracovník ospod svědomí? A jakou nese faktickou zodpovědnost za své špatné rozhodnutí které třeba poškodí dítě?

Dobrý den, jistý OSPOD nám nedoporučil podat žádost o pěstounství. Šli jsme s manželem na úvodní schůzku a po pohovoru s pracovnici nám bylo řečeno, že nemáme „správnou“ motivaci a že neprojdeme a nemá smysl dál vyřizovat Má OSPOD takovou pravomoc? Můžeme s tímto něco udělat? Lze změnit OSPOD nebo je to vázáno na trvalé bydliště? Děkuji.

Paní Striová, můj dotaz bude mimo, nejsem normální pěstoun, ale Váš názor mne zajímá. Neznáme se osobně, a ani mne nedoprovázíte, mám svou doprovodku i klíčovku. Ale jste mediálně známá, i jsem četla Vaši knihu. Obdivuji, že se někdo rozhodne přijmout tolik cizích dětí. Sama jsem musela přijmout za své děti sestry, stalo se to ze dne na den. Mám je ráda, celkem to dáváme, ale je to i náročné. Ještě náročnější je tlak okolí, že jsme příbuzenští, kteří to děláme pro peníze. Slýchávám to denně, z úst sousedů, co třeba vědí, jak to bylo. Je proti tomu nějaká obrana? Řešili jste to, jako dlouhodobí? Pokud ten dotaz není vhodný, nemusíte odpovídat. Ale poslední dobou nějak nejsem proti útokům obrněná…

Rád bych přijal nějaké dítě, nevadí ani romské a v pohodě i sourozenci. V Hledáme vás, mámo, táto vidím, kolik jich potřebuje pomoc. Jsem v dlouhodobém vztahu. Bude muset partner procházet přípravami? Dítě bude svěřené mě? Nebo oběma? Děkuji. Alex

Vážená paní doktorko,
delší dobu uvažuji o pěstounství. Mám všechny potřebné informace, zhruba vím, co mne bude čekat. Sleduji různé skupiny na sítích, čtu všechno, co se na knižním trhu objeví atd. Stále ale ve mne hlodá pochybnost, zda jsem na to dobrá. Zaujalo mne, že máte vysokoškolský titul. Sama jsem z akademického prostředí, práce je pro mne vším, ale asi bych dokázala sladit dítě a povinností. Partnera nemám, byla bych na to sama. Ale mám celkem podporu širší rodiny. Jak je to z Vaší zkušenosti? Musela jste se rozloučit s kariérou? Jak obecně budu vnímaná jako samožadatelka a když vím striktně, že chci přijmout jen jedno dítě. Bude to posuzováno nějak negativně? Děkuji!

Dobrý den. I dlouhodobá PP je, nebo může být péče dočasná? Pokud si rodič upraví poměry může se dítě do rodiny vrátit? Je to tak i u dětí, které s rodiči nikdy nežily ( dítě opuštěné v porodnici) kontakty ale probíhají? Přece pro ty děti to musí být obrovské trauma. Jednou je opustil biorodič a pak rozhodnutím úřadů a soudů přijde o další vztah který navázalo. Jak se s tím dítě ale i pěstoun vyrovná?

Dobrý den,
paní magistro. Asi nejsem tu správně, jsem osvojitelka, a jste poradna pro zájemce. Ale zajímá mne, jestli jste to řešili. Dceři je teď 8let. Je osvojená ve dvou letech, od malička to ví, všichni ji milujeme, je naše. Pak se nám ještě narodila další. A teď už skoro půlroku, zvláště se to vystupňovalo v létě o prázdninách, se vzteká, při každém mém požadavku třeba uklidit atd. Nic velkého ji nenutím dělat. No a začala s tím, že není naše a nemám ji co poroučet. Nějak jsem byla připravená na to, že to bude v pubertě, ale teď nevím. jasně, půjdeme asi někam za psycholožkou, ale jaká je Vaše zkušenost? Děkuji moc. Hezký den.

Vážená paní magistro, mám takový dotaz, nevím, zda poradíte. Máme s manželem dvě vlastní, 8letá dvojčátka. A chtěli bychom pomoci dalšímu děťátku, osvojit nejlépe hned z porodnice. Je to možné a máme šanci? Všude jsem četla, že když už máme vlastní děti, tak se doporučuje pěstounská péče. My do toho ale jít nechceme, nic ve zlým, pěstouny obdivuji, vím, co to je, mám kámošku-pěstounku. Chceme mít klid, žádné biologické rodiče a být jako opravdová rodina. Pro úplnost je mi 40 a manželovi je 38. Děkuji za případnou odpověď.

Paní Regnerová, pokud to není moc osobní, jak jste zvládali minulost dítěte, odkud k vám přišlo, jestli znáte nějak jeho historii a tak. Kdy jste to řekli, že je adoptované? Děkuji.

Dobrý den, s manželem jsme svoji už pět let, zkoušeli jsme různě IUI, IVF. Bezúspěšně. A tak jsme si řekli, že půjdeme do adopce. Oba jsme rozhodnuti. Jenže, jakmile to manžel oznámil svým rodičům, nastalo doslova peklo. Jsou zásadně proti. Tchyně kdykoliv se sejdeme, vykládá, jak známá známé adoptovala kluka a ten ji v 18 okradl a utekl. Další málem své náhradní rodiče zabil. Donesla mi knížku paní Boučkové Rok kohouta, ať si ji přečtu a rozmyslím si to. Tchán řekl rovnou: pokud někoho takového přijmete, můj vnuk to nebude… Co teď? Čas nám utíká a já nemám nervy přesvědčovat někoho, že to je moje věc. Jenže jsou to příbuzní, budoucí babička a dědeček. Co byste poradila, prosím?

Dobrý den, máme s manželem dospělé děti a ještě dost sil, abychom vychovali další, které je třeba v dětském domově. Co pro to můžeme udělat? Máme velký dům a zahradu, dítě by se u nás mělo dobře

Už od malička jsem toužila vzít si nějaké dítě, o které se rodiče nestarají. Nevadí, že nemám partnera? Chtěla bych adoptovat holčičku kolem tří let, může mít menší zdravotní postižení.

Dobrý den, chtěli bychom přijmout do rodiny dítě, třeba i se závažnějším zdravotním postižením. Jsme zdravotníci a staráme se o vlastního nemocného syna, takže bychom mohli věnovat péči i dalšímu dítěti.

Jsme pěstouni, kteří vychovali tři děti, dvě už jsou zletilé a žijí samostatně. Rádi bychom do rodiny přijali další dítě, aby nejmladší chlapec nebyl sám. Ve vaší rubrice Hledáme vás mámo, táto nás, zaujal 10letý Radek. Můžete nám říct, odkud je, a jak máme dále postupovat?